Biography of His Excellency, Eric CHEVALLIER, Ambassador of France to the State of Qatar

JPEG

Eric Chevallier (born on 5 April 1960). Knight of the National Order of the Legion of Honour.

Diplomas:

- Medical Doctor from Paris V University (1989).
- Paris Institute of Political Studies Graduate (Institut d’Etudes Politiques).

Minister Plenipotentiary.

Positions held:

- 3 September 2014: Ambassador of France to the State of Qatar.
- March 2012: French Ambassador for Syria at the Ministry of Foreign Affairs, after the closure of the French Embassy in Damascus.
- 2009-2012: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Syria. Knight of the National Order of the Legion of Honour, 6 April 2012.
- 2008-2009: Special adviser to the Minister of Foreign Affairs, Spokesperson and Director of Communication and Information at the Ministry of Foreign Affairs.
- May 2007: Special adviser for crises and conflicts to the Minister of Foreign and European Affairs.
- January 2006: Director of International Missions at Médecins du Monde.
- January 2005: successively appointed Deputy Interministerial Delegate (Prime Minister Services), then National Coordinator at the Ministry of Foreign Affairs for French assistance to tsunami-struck countries.
- May 2002: Head of the International Crisis Monitoring Department at the Secretariat-General for National Defence, attached to the Prime Minister’s office.
- February 2001: Special adviser to Minister of Health.
- July 1999: Special adviser to special representative of the United Nations Secretary-General in Kosovo, and Head of the United Nations Interim Administration Mission in Kosovo (UNMIK).
- October 1997: Special Adviser to the Minister of Health.
- December 1996: General Delegate of the NGO Aide Médicale Internationale
- March 1995: member of the UNAIDS setting up team, Geneva, Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (WHO, UNICEF, UNDP, FNUAP, UNESCO, World Bank).
- May 1989: programmes associate at the International children center (Paris). Consultant for the WHO, Unicef, UNDP and World Bank.

Alongside his functions, he was Senior Lecturer "maître de conférences" at the Paris Institute of Political Studies (IEP), the French National School of Public Administration (ENA) and the University Paris 1 Panthéon-Sorbonne.

published on 15/02/2016

top of the page